Αθλητικά

Αθλητισμός και παράδοση του Κολινδρού.

Κεντρική
Περιεχόμενα
Ο τόπος μας
Ξενάγηση
Συλλογή φωτογραφιών

Τα τσακάλια του Κολινδρού

"Ειδικά για την εισαγωγή του ποδοσφαίρου στον Κολινδρό το 1906 παραθέτουμε για το τοπικό και για το γενικό ενδιαφέρον, που παρουσιάζει, την παρακάτω περικοπή από τα απομνημονεύματα του Δημ. Παπαθεοδώρου Κολινδρινού.

• Η πρώτη αθλητική παρουσία
    • Το 1927 δημιουργήθηκαν επίσημα δύο σύλλογοι ποδοσφαιρικοί στον Κολινδρό. Ο "ΗΡΑΚΛΗΣ" και "Γ.Σ. ΖΕΥΣ". Η σύσταση των δύο αυτών συλλόγων σε μια κωμόπολη είχει και την καλή και την κακή της πλευρά.
      Αλλά ο Β΄Παγκόσμιος πόλεμος, η Γερμανική κατοχή και τα λοιπά γεγονότα δεν επέτρεψαν καμμία αγωνιστική δραστηριότητα μέχρι το 1949, όταν άρχισε η προσπάθεια ανασυγκρότησης των ποδοσφαιρικών ομάδων. Για να αποφύγουν τις ενδεχόμενες έριδες και διενέξεις συμφωνήθηκε να ιδρυθεί νέος Σύλλογος με την επωνυμία "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ" στον οποίο εντάχθηκαν τα μέλη και των δύο συλλόγων.
  • Διάφορες μαρτυρίες
    • "Με την αποφοίτησή μου από το Γυμνάσιον Θεσσαλονίκης εδίδαξα ολίγους μήνας εις τον Κολινδρόν - από τον Νοέμβριον του 1906. Εν παρενθέσει λέγω,ότι, ως τότε διδάσκαλος, ήμην ο πρώτος όπου εισήγαγον το φουτ-μπωλ εισ τον Κολινδρόν και ότι επί τρία συνεχή έτη κατά τας γυμνασιακάς μου σπουδάς εν Θεσ/νίκη κατείχον το πρωτάθλημα εις τον δρόμον αντοχής και προπονούμενος υπό του καθηγητού της Γυμναστικής Παπαθανασίου από το Καταφύγι θα συμμετείχον εις τους Πανελλήνιους Αγώνας. Δυστυχώς προσεβλήθην επό ελώδεις πυρετούς και δεν ηδυνήθην να συμμετάσχω των αγώνων. Το τελευταίον βραβείον του τρίτου αγώνος, όπου έλαβον ήτο κλάδος ελαίας και το οποίον έχω φυλαγμένον ως ενθύμιον. . . ".
  • ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΙΝΔΡΟΣ
    • Σήμερα τον αθλητισμό στον Κολινδρό εκπροσωπούν δυο σύλλογοι η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ στο ποδόσφαιρο και ο ΜΈΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ στο μπάσκετ καλύπτοντας όλες τις ανάγκες σχεδόν των νέων του τόπου.
  • Παρελθόν και παρόν της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ
    • Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ μετά το μεγάλο άλμα που έκανε και έφτασε μέχρι τη Β΄ Εθνική αγγίζοντας ακόμη και την άνοδο στην Α΄ Εθνική την περίοδο               1994-95 κάνοντας γνωστό τον Κολινδρό όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο          εξωτερικό, προσγειώθηκε πέφτοντας κάθε χρόνο και μια κατηγορία λόγω της έλλειψης οικονομικής στήριξης στην τελευταία κατηγορία του  ερασιτεχνικού πρωταθλήματος
  • ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    • Το καλοκαίρι του 1992  μια μικρή ομάδα ανθρώπων φίλοι του  ΜΠΑΣΚΕΤ συναντήθηκαν και αποφάσισαν να δημιουργήσουν ομάδα καλαθοσφαίρισης.
      Ενώ το Μπάσκετ τότε ανθούσε σε ολόκληρη την Ελλάδα και ήταν τότε το πρώτο φίλαθλο άθλημα διαπιστώθηκε η ανάγκη ότι ήταν πλέον καιρός να δημιουργηθεί μια ομάδα μπάσκετ στον Κολινδρό ώστε να δοθεί η ευκαιρία στους νέους που αγαπούσαν το άθλημα ν΄ ασχοληθούν με αυτό. Πράγματι συγκεντρώθηκαν τα πρώτα ιδρυτικά μέλη και αποφάσισαν την ίδρυση συλλόγου με την επωνυμία ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

• Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ
    • Σήμερα αγωνίζεται στην Β΄ερασιτεχνική κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος Ν. Πιερίας αφού πέρυσι ανέβηκε από την Α΄κατηγορία
  • Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ
    • ΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ". Έγινε μέλος της Ε.Ο.Κ. και το 1992-93 έλαβε μέρος στο πρωταθλημα της Γ΄κατηγορίας της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ.
  •  ΤΟ ΑΥΡΙΟ
    • Είναι ανάγκη όλοι οι Κολινδρινοί να στηρίξουν την προσπάθεια που γίνεται και να ξαναβρεθεί πάλι στα μεγάλα σαλόνια, αφού οι προϋποθέσεις υπάρχουν από αθλητικές εγκαταστάσεις που θα τις ζήλευαν και επαγγελματικά σωματεία.

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 01/04/13           Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος