Ξενάγηση

Συλλογή φωτογραφιών

Η Ολυμπιακή φλόγα στο πέρασμα από τον Κολινδρό

Γενικά

Ο Κολινδρός είναι μια ιστορική (πρώτη γραπτή μαρτυρία το 1294 μ.Χ.) παραδοσιακή κωμόπολη στη Β. Πιερία στη Β.Πιερία και σε υψόμετρο 350μ. Ο Κολινδρός βρίσκεται σε πανοραμική θέση, δίπλα στην Εθνική οδό, ανάμεσα στη Θεσσαλονίκη (49 χλμ.), Βέροια (35 χλμ.) και Κατερίνη (35χλμ.). Στην περιοχή έγινε η ένδοξη επανάσταση του Κολινδρού (1878) με πρωτεργάτη τον Επίσκοπο Ν.Λούση. Στον Κολινδρό βρίσκεται το σπίτι που γεννήθηκε ο Έλληνας Ζορμπάς. Τελευταία έγιναν αξιόλογες ανασκαφές στον οικισμό των Παλιαμπέλων Κολινδρού από τον Καθηγητή κ. Κωτσάκη, με αξιόλογα ευρύματα νεολιθικής εποχής.

Τα Σχολεία του Κολινδρού

Λειτουργούν δυο (2) Δημοτικά Σχολεία, το 1ο Δημοτικό Σχολείο σε ένα νεοκλασσικό κτίριο στο κέντρο της κωμόπολης και το 2ο Δημοτικό Σχολείο στο ψηλότερο σχεδόν σημείο της κωμόπολης με φανταστική θέα στη γύρω περιοχή και θαυμάσιο φυσικό περιβάλλον. Τα (2) δυο Νηπιαγωγεία 1ο και 2ο βρίσκονται στους χώρους των Δημοτικών Σχολείων. Ακόμη λειτουργούν ένα παιδικός σταθμός, Γυμνάσιο και Λύκειο στην είσοδο της κωμόπολης.

Ασχολίες των κατοίκων

Ο πληθυσμός σχεδόν στον σύνολο ασχολείται με τη γεωργία.      Καλλιεργούν καπνό και σιτάρι. Ασχολούνται με την καλλιέργεια της κερασιάς (φημισμένα τα νοστιμότατα κολινδρινά κεράσια), των συμπύρηνων ροδακίνων και άλλων δεντροκαλλιεργειών.

Οι εκκλησίες

Τους δυο ενοριακούς ναούς, Αγιο Γεώργιο (παλιά εκκλησία με υπέροχο ξυλόγλυπτο τέμπλο) και Αγία Θεοδώρα (νεότερη), όπου φυλάσσονται τα 400 ανεκτίμητης αξίας Βυζαντινά και Μεταβυζαντινά κειμήλια.Ο Αγιος Δημήτριος (νεκροταφειακός ναός) και η Αγία Παρασκευή με το Μετόχι της Παναγίας.Το μοναστήρι του Αγίου Αθανασίου είναι πλέον μια μεγαλοπρεπέστατη Μονή.

Μαρτυρίες

"Καθ'ημάς ωνομάσθη ούτως η κωμόπολις αύτη, διότι κείται επί πρανούς μέρους του λόφου, όπερ ως κυλιόμενον προ τα κάτω και προς τον χείμαρρον της προ αυτού χαράδρας καθιζάνον παρίσταται προ των οφθαλμών του παρατηρητού ως κύλινδρος!".
Η γνώμη του Επισκόπου Κίτρους Παρθενίου.

Τα τελευταία χρόνια

Τα τελευταία χρόνια ο Κολινδρός γνωρίζει ραγδαία εξέλιξη με βασικούς μοχλούς ανάπτυξης: Το αθλητικό κέντρο, καμάρι της Β. Πιερίας, που διαθέτει κολυμβητήριο, γυμναστήριο, στάδιο, γήπεδα μπασκετ, βόλεϊ, τένις, ξενοδοχείο, αναψυκτήριο, ανοιχτό θέατρο που φιλοξενεί πάρα πολλούς επισκέπτες.

Κεντρική | Περιεχόμενα | Το Σχολείο μας | Ο τόπος μας | Ξενάγηση | Δραστηριότητες | Συλλογή φωτογραφιών

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 02/04/13         Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος