Επέτειος

Ο εορτασμός
της επετείου της επανάστασης του Κολινδρού το 1878
Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2008

Όπως κάθε χρόνο έτσι κι εφέτος στις 20 Φεβρουαρίου 2008 θα γιορταστεί με μεγάλη λαμπρότητα παρουσία όλων των αρχών του Νομού η επέτειος της επανάστασης του Κολινδρού το 1878 κατά των Τούρκων με Πρωτεργάτη τον Επίσκοπο Νικόλαο Λούση που είχε έδρα τον Κολινδρό.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

• Εκδηλώσεις
    • Έγινε παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του Κολινδρού από τους μαθητές όλων των βαθμίδων των σχολείων και των πολιτιστικών συλλόγων παρουσία όλων των τοπικών αρχών και επισήμων. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου Κολινδρού ο Μητροπολίτης Κίτρους Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Αγαθόνικος. Στη συνέχεια η δασκάλα Αικατερίνη Σταθούδη απάγγειλε σχετικό ποίημα.
  • Πολιτιστικός Σύλλογος Ν.ΛΟΥΣΗΣ
    • Στη συνέχεια με πρωτοβολία του τοπικού συλλόγου Ν.Λούση έγιναν εκδηλώσεις στην πλατεία και αναπαράσταση της αυτοθυσίας στους ΄Αγιους Πάντες.

Κάντε κλικ για να μεγαλώσει η εικόνα

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 01/04/13     Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος