Οι ομογενείς μας

Ξενάγηση
Συλλογή φωτογραφιών

Απόδημοι Κολινδρινοί

Ο τοπικός σύλλογος Ν. ΛΟΥΣΗΣ τιμώντας τα απόδημα παιδιά του, διοργάνωσε το καλοκαίρι τ μια βραδιά αφιερωμένη στον ξενιτεμένο Κολινδρινό.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν εκπρόσωποι των ομογενειακών συλλόγων Αμερικής, Καναδά, Αυστραλίας και Γερμανίας οι οποίοι τιμήθηκαν με ειδική πλακέτα του Δήμου Κολινδρού.

• Προέλευση ονόματος του Κολινδρού.
    • Σχετικά με την προέλευση του ονόματος, βρίσκουμε σε διάφορους τύπους γραμμένο "Κολινδρός, Κολυνδρός", στο δωρητήριο έγγραφο "κάστρον Κολυνδρόν", σε ένα πατριαρχικό έγγραφο "Κολλυνδρόν". Οι Τούρκοι το έγραφαν με την αραβική γραφή "Κολιντρό" όπως είναι και η συνηθισμένη καθημερινή ονομασία. Υπάρχουν όμως και σπανιώτεροι τύποι "Κουλιαντρός και Κούλια" που μπορεί να είναι η προηγούμενη λέξη συγκεκομένη, όπως αναγράφεται σε ένα έγγραφο, που βρέθηκε στο ναό της Αγίας Παρασκευής. Αλλά το τοπονύμιο, βασάνισε πολλούς λόγιους, παλαιότερους εκπαιδευτικούς και ιερωμένους, οι οποίοι αναζητώντας την ελληνική προέλευση απέκλιναν στην γνώμη, ότι παράγεται από το "κύλινδρος" γιατί όπως είναι κτισμένος μοιάζει με το γνωστό γεωμετρικό σχήμα.
  • ΚΟΛΙΝΔΡΟΣ
    • "Καθ'ημάς ωνομάσθη ούτως η κωμόπολις αύτη, διότι κείται επί πρανούς μέρους του λόφου, όπερ ως κυλιόμενον προ τα κάτω και προς τον χείμαρρον της προ αυτού χαράδρας καθιζάνον παρίσταται προ των οφθαλμών του παρατηρητού ως κύλινδρος!".
      Η γνώμη του Επισκόπου Κίτρους Παρθενίου".
  • Οι ευεργέτες των Σχολείων του Κολινδρού
    • Αγαπίου Αρχιερέως της Παιδείας εραστού
      Φιλαρέτου επισκόπου, Καλλινίκου ευεργέτου, Νικηφόρου μοναστού.
      Δεύτε πάντες ομοθύμως την τετράδα των σεπτών
      τέκνων Κολινδρού γνησίων, εναρέτων και ευσεβών,
      δράξασθε Παιδείας είπον και ηνώθησαν ως είς
      η τιμή των είναι θεία, τους γεραίρει η Πατρίς
      αιωνία των η μνήμη έστω πάντοτε και νυν
      ευλαβώς και ευγνωμόνως αποδώσωμεν τιμής!".

• Τα τσακάλια του Κολινδρού

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 01/04/13         Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος