Η Άνοιξη της Ευρώπης

Το σχολείο στη θέση του Ευρωπαίου πολίτη του μέλλοντος.

Κεντρική
Περιεχόμενα
Ο τόπος μας
Ξενάγηση
Συλλογή φωτογραφιών

Με ιδιαίτερες εκδηλώσεις έλαβε μέρος το σχολείο μας στην Άνοιξη της Ευρώπης στην κεντρική πλατεία του Κολινδρού στις 17 Μαρτίου.

• Το πρόγραμμά μας.
    • Το Σχολείο μας συμμετέχει κι εφέτος στην Άνοιξη της Ευρώπης σε συνεργασία με άλλα πέντε σχολεία της Ευρώπης.
    • Το θέμα μας είναι: "Πολιτιστική κληρονομιά και παράδοση" στα πλαίσια του προγράμματος Σωκράτης/ Comenius "Το σχολείο στη θέση του Ευρωπαίου πολίτη του μέλλοντος", με σκοπό να κάνει τους μικρούς μας μαθητές πιο ενεργούς στη συμμετοχή στις δραστηριότητες των μεγάλων.
    • Τα σχολεία αυτά είναι: Της Αγγλίας (Muxwel - London), Ιταλίας (Circolo Didactiko - Atri), Ισπανίας (Redontela - Calicia), Πορτογαλίας (Matosinhos) και Ρουμανίας (Breazu Iasi).
    • Εκτός των άλλων δραστηριοτήτων που προγραμματίστηκαν, ταυτόχρονα την ίδια μέρα όλα τα σχολεία που συμμετέχουν πέταξαν χαρταετό και μπαλόνια στον αέρα με διάφορα ευρωπαϊκά συνθήματα παράλληλα έγινε και ανταλλαγή συνθημάτων και φωτογραφιών με e-mail.

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 01/04/13      Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος