Παιχνίδια

Ο τόπος μας
Ξενάγηση
Συλλογή φωτογραφιών

Ο Κολινδρός , μια πανέμορφη κωμόπολη του  Ν. Πιερίας, που η ιστορία του χάνεται στα βάθη των αιώνων, έχει ένα πλήθος  λαϊκά παιχνίδια και τραγούδια, έναν αληθινό θησαυρό.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου "ΒΟΡΕΙΑ ΠΙΕΡΙΑ - ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ", το οποίο πραγματοποιήθηκε στον Κολινδρό κατά το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Οκτωβρίου 1999, έλαβε χώρα σε αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου "Έκθεση παραδοσιακών παιχνιδιών του Κολινδρού", την οποία προετοίμασε και επιμελήθηκε με πολλή αγάπη και φροντίδα η δασκάλα του Α' Δημοτικού σχολείου κα. Καίτη Σταθούδη, με τη βοήθεια των μικρών μαθητών της.

Οι  φωτογραφίες είναι από την εν λόγω έκθεση.

Παραδοσιακά παιχνίδια

Χρόνια πριν, όλα τα παιδιά έπαιζαν στις γειτονιές, στις πλατείες, στα πάρκα, στις εξοχές. Και τα πρώτα παιχνίδια που μάθαιναν ήταν τα παραδοσιακά, λαϊκά παιχνίδια: κρυφτό, κυνηγητό, κριάμ μπουμ, μπίκο το κουτί, κουτσό, μακριά γαϊδούρα, σκλέντζα, αντέλα, το λουρί, πυρουστιά, μουρλιά, σέγκια δηλαδή κότσια, γκαζιές, μιρλαμπί, σε πάτ'σα το σαράι και τα παπλώματά σου, βαρελάκια, σκρόφα, βρασιά, μάπα-πέτρα, πετροπόλεμος, ρολογάς, κουκουμάδες, πινακωτή-πινακωτή, ψηλό κουμπητό, το μαντιλάκι, τσιγκολελέτα, κόκαλο-ξεκόκαλο, καλογερίτσα, πόσα είναι τούτα, φίτσιο, σχοινάκι, Δεν περνάς κυρα-Μαρία, ο αυγερινός, ένα λεπτό κρεμμύδι, κούκλες, περνά-περνά η μέλισσα, κορόιδο .

Όλα τα παιχνίδια και τα λαϊκά παιχνίδια που τα συνόδευαν είναι γενικά πανάρχαια κληρονομιά και δημιουργία του ανώνυμου κολινδρινού λαού. Μαζί με τα παραμύθια, τις λαϊκές ιστορίες και τους θρύλους αποτελούν την προφορική παράδοση του Κολινδρού, το θησαυρό του λαϊκού μας πολιτισμού, που εξασφαλίζουν στα παιδιά την ευεργετική επαφή με τη μητρική τους γλώσσα. Είναι τα πνευματικά ριζοθέμελα, μνημεία αξετίμητα της παιδικής μας λογοτεχνίας.

• Κατηγορίες παιχνιδιών
    • Τα παιχνίδια αυτά μπορούμε να τα κατατάξουμε σε κατηγορίες:
      • Παιχνίδια για πολύ μικρά παιδιά, όπως η φωτίτσα, τα κουλουράκια, γύρω-γύρω εκκλησούλα κ,ά.
      • Παιχνίδια για μικρά παιδιά, όπως η μικρή Ελένη, γύρω-γύρω όλοι, ο Μανώλης κ,ά.
      • Παιχνίδια για μεγάλα παιδιά, όπως τζαμιά, μήλα, αντρέλα, αυγερινός, μάδες, φίτσιο, πινακωτή, μακριά γαϊδούρα κ,ά.
      • Εν ντε τρουά, φασόλια με κουκιά, όποιος κάθεται καλά να μπει στησειρά. Άννα μιλάνα πιτσιλάνα και στην Πόλη πιτσιλί άλτα μπέλτα μπελιγρί Τζένη Καρέζη, Κώστας Κακαβάς, Αλίκη Βουγιουκλάκη, φτου και τα φυλάς.

• Παιχνίδια αντικείμενα
    • Ήταν ακόμη και τα παιχνίδια αντικείμενα, όπως φούσκες, γκαζιές, κότσια, λάστιχο, σχοινάκι, καπάκια, χαρτόνια, μάδες, σκαλιστά, καλάμι-αλογάκι, αργαλειός, κούκλες, σβούρες, τσαμπούνες, σφεντόνες, ακκορντεόν με το κουμπί, το νήμα, χαρταετός, σαΐτες, στεφάνι κ, ά.

Μεγάλη ευχαρίστηση έπαιρναν τα παιδιά και με το στήσιμο παράστασης Καραγκιόζη, φτιάχνοντας μόνα τους τις φιγούρες με χοντρό χαρτόνι ή κόντρα πλακέ και σκαρώνοντας στο άψε-σβήσε τη δική τους θεατρική παράσταση αυτοσχεδιάζοντας.

Πριν ξεκινήσουν το παιχνίδι ξεσήκωναν τον κόσμο, καθώς τα "έβαζαν" με τα τραγούδια-λαχνίσματα για να δούνε ποιος θα παίξει πρώτος ή ποιος θα τα φυλάει.

Προέλευση
      • Τα περισσότερα από αυτά τα παιχνίδια έχουν την προέλευσή τους στην αρχαιότητα, όπως οι ασίκχιοι των αρχαίων είναι τα δικά μας σέγκια ή κότσια.
      • Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού πάντα ορίζονταν και η μάνα, ο αρχηγός.

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 01/04/13         Σχεδιασμός σελίδας: Γεώργιος Βασιλόπουλος